There are no translations available.

Poniżej zamieszczam analizę Miodu lipowego. W tabeli jest to próbka nr 2.

Jak widać z analizy jest to słaba lipa. Ponieważ jest tylko 13.1% zawartości pyłku lipy. Niestety w okresie kwitnienia lipy pszczoły kontynuowały prace na rzepaku. Jako że pszczoła jest wierna pożytkowi. I mimo że fruwa z kwiatka na kwiatek ale w obrębie jednej rośliny aż ta zakończy nektarowanie. Dopiero później pszczoły szukają nowego źródła nektaru. Zatem miód lipowy (słaby) posiada dodatek rzepaku, koniczyny białej, kruszyny, śliwy, klonu, facelii i co ciekawe wiązówki błotnej. Bardzo ciekawa kompozycja smakowo aromatyczna.

Pobierz PDF: Analiza miodu lipowego

Zobacz także

KOMENTARZE
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

There are no translations available.

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Read more...

Miód Naturalny © 2010 - 2020 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652