Witam serdecznie,

 

wiosna w pasiece już w pełni. Pszczoły się uwijają, zbierają pierwszy pyłek.

Pragnę poinformować, że począwszy od najbliższego piątku czyli 14 marca 2014 będzie możliwość zakupienia miodu i innych produktów pszczelich na Jarmarku Bonifacego w Warszawie.

Jest to inicjatywa producentów zdrowej żywności. Można będzie tam kupić zdrową żywność prosto od producenta.

Serdecznie zapraszam

i do zobaczenia na Jarmarku Bonifacego.

 

Jarmark odbywać się będzie w piątki i w soboty w hali przy ul. Bonifacego 4 w Warszawie w godzinach od 11 do 19 w piątki a w soboty od 11 do 17 tej.

Nie wiem czy uda mi się być w każdy piątek i w każdą sobotę.

Więcej informacji na stronie Facebooka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

KOMENTARZE
RSS
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Więcej …

Miód Naturalny © 2010 - 2020 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652