W listopadzie 2013 nasze Przedszkole po raz kolejny odwiedziło Tęczową Pasiekę.

Tym razem było to spotkanie wyjątkowe. Tęczowa Pasieka włączyła się w nasze działanie w Europejskim Projekcie Comenius "CLIL4YOU" (www4you.weebly.com), którego jesteśmy beneficjentem.

CLIL to nowoczesna metoda nauczania języka obcego,połączona ze zdobywaniem innych wiadomości z programu wychowania przedszkolnego.

Wspólnie z Tęczową Pasieką realizowaliśmy zadanie projektowe "TASTING CLIL". Pan prowadzący pasiekę przygotował dla dzieci  bardzo ciekawą prezentację, którą poprowadził po angielsku.

Dzieci doskonaliły umiejętności językowe, poznały życie pszczół, dowiedziały się jak powstaje miód , poznały właściwości miodu i jego rożne smaki.

W wolnym czasie mogliśmy się pobawić w ogródku i pobaraszkować z domownikami, a wszystko na świeżym powietrzu w malowniczym krajobrazie wsi i pasieki.

Link do prezentacji:-)))

http://photopeach.com/embed/dkqlxt.

Mirka Słonecka

Dyrektor Przedszkola ds. dydaktycznych

Zobacz także

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

KOMENTARZE
RSS
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Więcej …

Miód Naturalny © 2010 - 2020 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652