Witam Wszystkich serdecznie.

 

Dziś jak i wczoraj z resztą też leje.

Co za pogoda. Niby dobrze że pada. Ale dla pszczół ten rok jest makabryczny.

Nie było zimy. Szybko przyszła wiosna. Potem znowu przyszło ochłodzenie i tak naprawdę jest do tej pory. Do napisania tego artykułu skłoniła mnie refleksja po wczorajszej wizycie w pasiece jednego z większych pszczelarzy w Polsce oraz u mojej ukochanej Mentorki. Te same problemy, sucho w ulach (czyli nie ma żadnego wziątku) problemy z unasiennianiem matek. Generalnie rok bardzo trudny. Na dzień dzisiejszy rozwój rodzin pszczelich uległ uwstecznieniu. Jak by był to kwiecień a nie koniec czerwca. Co będzie dalej, nie wiadomo. Wszystko zależy od pogody. Lipy pięknie kwitną, tylko co z tego jak pszczoły siedzą w ulach i tylko wyglądają słońca. Czy będzie miód lipowy? Nie wiadomo. I czy w ogóle jakiś będzie? Nie wiadomo. Podobne wrażenia ja pszczoły mają ci, którzy zaplanowali urlop na początek wakacji. Można siedzieć w domu i ?. Patrzeć w niebo w nadziei że pojawi się słońce.

Mam jednak nadzieję że wszystko wróci do normy i latem będzie lato, wiosną wiosna a zimą zima. Z pszczelarskim pozdrowieniem, czekając na lato i na słońce.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

KOMENTARZE
RSS
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Więcej …

Miód Naturalny © 2010 - 2020 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652