Wiosna astronomiczna zbliża się coraz większymi krokami. Natomiast wiosna w rodzinach pszczelich zagościła na dobre.

Po ciężkich mrozach w ostatni weekend oczyściłem wszystkie dennice (podłoga ula) w ulach. Naturalna sprawą jest że cześć zimujących pszczół umiera w czasie zimy. Spadają one na dennice i czekają do wiosny aż te koleżanki które przeżyją zimę wyniosą ję (posprzątają) na zewnątrz ula. Pszczoły są owadami bardzo czystymi. Zimą kiedy nie mogą latać wszystkie zanieczyszczenia spadają na dno ula. Ale jak tylko będą mogły wylatywać wszystko posprzątają. To ciężka praca. Dlatego pszczelarze przez pierwszym oblotem pomagają pszczołom oczyścić ule i sprzątają dennice. Tak tez uczyniłem i ja. Czekam teraz kiedy temperatura wzrośnie do 10 C, będzie w miarę bezwietrznie i pszczoły dokonają pierwszego oblotu wiosennego zwanym oczyszczającym. W tym czasie, kał zmagazynowany w jelicie grubym oddadzą poza ulem i rozpoczną prace i wychów wiosennej armii pszczół.

 

Dziś czyli 29 lutego 2012 odbył się pierwszy oblot pszczół w Tęczowej Pasiece. Pszczoły cieszyły się promieniami słońca wiosennego. Oblot trwał od 11 30 do 15. Podczas tego oblotu pszczoły oczyszczają jelita grube z kału który gromadziły przez całą zimowlę.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

KOMENTARZE
RSS
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Więcej …

Miód Naturalny © 2010 - 2019 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652