Miód

Pyłek

Pierzga

Pierzga jest to zakonserwowany miodem pyłek kwiatowy, ktory pszczoły znoszą do ula.

Propolis - kit pszczeli

Jak większość produktów pochodzenia pszczelego, propolis również jest przez pszczoły zbierany.

Czym jest propolis. Jest to wydzielina pączków kwiatowych, żywice które pszczoły znoszą do ula. Dodają to tego enzymy.

Ponieważ propolis wykazuje bardzo duże właściwości bakterio i grzybobójcze pszczoły wykorzystują go do uszczelniania ula, tworzą z niego tg wycieraczkę wylotkową.

Jeśli w ulu jest intruz, np mysz pszczoły taka mysz zażądlą ale jest dla nich za duża zeby ja z ula wynieść. Wiec w takiej sytuacji pszczoły "zakitują" czyli oblepią taka martwą mysz propolisem i z myszy zostanie mumia.

Mleczko Pszczele

 

Zapraszam wkrótce...

Wosk

Zapraszam wkrótce...

Zobacz także

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

KOMENTARZE
RSS
WARTO PRZECZYTAĆ

Kremowanie miodu

W tym roku w ofercie Tęczowej Pasieki po raz pierwszy pojawiły się miody kremowane.

Na czym polega kremowanie miodu i jak rozpoznać miód, który jest prawidłowo skremowany?

Kremowanie miodu to inaczej "wymuszenie" krystalizacji drobnoziarnistej miodu płynnego. Prawidłowo przeprowadzony proces kremowania nie zmienia właściwości miodu. Miód skremowany jest pełnowartościowy.

Kremowanie miodu odbywa się w specjalnej maszynie wykonanej ze stali kwasoodpornej przez renomowanego producenta sprzętu pszczelarskiego. Proces kremowania trwa 48 godzin. Kremować można w zasadzie każdy miód.

Miód skremowany składa się z bardzo drobnych kryształków i ma konsystencję smalcu, dzięki czemu daje się swobodnie wyjąć łyżką ze słoika i rozsmarować. Miód prawidłowo skremowany powinien ważyć tyle samo co miód skrystalizowany w naturalny sposób. Często można nabyć miód, który nie został prawidłowo skrystalizowany - lecz tylko napowietrzony. Jego waga jest dużo niższa niż waga miodu naturalnie skrystalizowanego o tej samej objętości.

Kremowanie miodu jest kompromisem pomiędzy doprowadzeniem miodu skrystalizowanego do postaci płynnej podczas obróbki termicznej (podgrzewanie) a miodem skrystalizowanym w drobne kryształki. Z tą jedną ważną różnicą: że podgrzewanie miodu powyżej 42 stopni C wpływa znacząco na obniżenie jego wartości - może nawet doprowadzić do utraty wszystkich cech, którymi charakteryzuje się prawdziwy naturalny miód.

Gorąco polecam miód kremowany.

 

Więcej …

Miód Naturalny © 2010 - 2019 Tęczowa Pasieka

tel. 501 550 652